Každé stěhování je svým způsobem stres. Při stěhování do zahraničí se pak stres stupňuje, zvláště pokud cestujete na velmi dlouhou vzdálenost. Předejděte zbytečným komplikacím, které tu mohou nastat.

Máte kde zaparkovat – kdyby existovala antigravitační vznášedla, s nimiž stačí připlout před dům, během krátké doby naložit všechna břemena a vzápětí s nákladem odplout vzdušným oceánem do cílové destinace, to by se nám to stěhovalo. Jenže my bychom měli stát pevně nohama na zemi a na té zemi si také vykolíkovat parkovací místo. Nezapomeňte, že v Praze i v jiných městech se za parkování platí, a že se o parkovací výjimku pro stěhováky musí žádat alespoň měsíc předem, což je lhůta pro úřední vyřízení těchto žádostí na městských magistrátech.

Nenechávejte nic na poslední chvíli – každé stěhování, a zvláště to zahraniční, vyžaduje dostatek času na přípravné práce. Měli byste začít s balením věcí zhruba měsíc před stěhováním, a stejně tak s tím ostatním, zejména s administrativou. Stěhovací firma za vás nemůže běhat po úřadech, měnit doklady, vyřizovat nájemní smlouvy, smluvní vztahy s dodavateli energií, záležitosti na finančním úřadě a další položky. Raději si vše, co je potřeba zařídit, napište tužkou do poznámkového papírového bloku a postupně si odškrtávejte, co již máte vyřízeno, ať máte lepší přehled.

Budujte lepší mezilidské vztahy – vypadnout z domova jako ptáci, kteří opouští na podzim svá hnízda při odletu do teplých krajin není zrovna moudré. Vyplácí se udržovat se svými přáteli dobré vztahy, i když je třeba neuvidíte několik let a budete si pouze dopisovat. Stěhování je vhodnou příležitostí k uspořádání večírku na rozloučenou a třeba přijde vhod pozvat vaše blízké k vám, do nového působiště, například na dovolenou. Mnozí mohou uvítat dovolenou v Itálii, ve Španělsku, ale třeba i v Litvě nebo ve Finsku – co země, to jiné přírodní krásy a poznávat cizí kraje k dovolené přece patří.