Stěhování do zahraničí by nikdy nemělo probíhat na poslední chvíli. Jde o poměrně závažné rozhodnutí a zde se vyplatí vyhradit si dostatek času pro přípravné práce a také pro administrativní záležitosti. Zároveň byste měli mít jasno v tom, zda se přestěhujete sami, nebo tím pověříte stěhovací firmu. Stěhování s profesionály je v mnoha směrech výhodnější, i když to samozřejmě bude zpoplatněná služba, ale je na něj také vázáno rozhodování, v kterém období jej uskutečnit.

Víkendová akce – chtěli byste zvládnout stěhovací proces během víkendu? V pátek sbalit věci, v sobotu ráno je naložit do auta a převézt, v neděli vše vybalit a zabydlet se na novém působišti a v pondělí již nastoupit do zaměstnání? Tento nápad raději pusťte z hlavy. Za prvé to bude šílený stres a každá drobná komplikace jej ještě navýší. Za druhé platí na většině evropských dálnic zákaz vjezdu kamionům nad 3,5 tuny právě o víkendech – někde v neděli a ve svátky, někde ve vymezeném čase i v pátek nebo v sobotu. Nechte stěhování raději na všední dny, budete mít v tomto stoprocentní jistotu, že nebudete postupovat proti předpisům a platit zbytečné pokuty.

Roční období – stěhujete se do Finska? Pak si jej naplánujte na léto, abyste se vyhnuli dopravním potížím v souvislosti s nepřízní počasí a možnými kolonami vozidel na silnicích. Stěhujete se do Španělska? Pak se raději vyhýbejte letnímu období, kdy tu vrcholí tropické teploty, které vás mohou zastihnout i v České republice a provázet vás při průjezdu Německem a Francií. Snažte se usnadnit stěhování volbou vhodného termínu, máte-li tu možnost. Obecně platí zásada, že nejméně stresových vlivů vás čeká u denních teplot mezi 18 a 23 stupni Celsia, takže pokud to jde a je pro vás výhodné stěhovat se v září nebo v květnu do oblasti s podobným podnebím jako u nás, využijte toho. Každý extrém do plusových nebo minusových hodnot od tohoto teplotního rozmezí vám bude stěhování komplikovat a ztěžovat.